Corona Virüs Beslenme Corona Virüs Sürecinde Neler Yemeliyiz ?

Güncelleme tarihi: 25 Ağu 2020Corona Virüs Beslenme düzenimizi daha sağlıklıdan yana değiştirmemiz gereken bir süreç. Grip, soğuk algınlığı ve maalesef ülkemizi de etkisi altına alan corona virüsü. Uzmanların dedikleri doğrultusunda bireysel olarak alacağımız birçok önlemden birisi olan beslenme konusunda neler yapabiliriz? Bunun ilk adımı öğünleri atlamamaktan geçiyor. 


Corona Virüs Beslenme : Vitamini Kaynağı Turunçgiller

Portakal, greyfurt, mandalina gibi c vitamini açısından zengin olan ve elma gibi malik asit açısından mide dostu olan bu meyveler antioksidan özelliği ile sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmezi olarak görülüyor. Bu meyvelerin suyunu tüketmek yerine meyvenin kendisini tüketmek aynı zamanda bağırsak sistemine de yarar sağlayan bir nokta. Ayrıca ek olarak zamanında kurutulmuş portakal, elma gibi mevsim meyveleri de katkı sağlayacaktır. Günlük olarak 5 porsiyon sebze ve meyveyi tüketmek oldukça faydalı olacaktır. 


Doğal antibiyotik: Soğan-Sarımsak 

Doğal bir antibiyotik olan soğan ve sarımsak vücuda giren mikroplarla mücadele eder ve kış hastalıklarına karşı güçlü ve koruyucudur. Yemeklerde pişmiş ya da çiğ olarak tüketilmesi özellikle sıkça önerilir. Ayrıca siyah sarımsakta da antiseptik, antifungal, antiviral, antioksidan ve antibakteriyel bileşenleri bulundurduğundan dolayı oldukça faydalıdır.


Corona Virüs Beslenme : Yeşil yapraklı sebzeler 

 Roka, maydanoz, ıspanak, tere gibi lif içeriği yüksek bu besinler hem B kompleks vitaminlerini, hem de C ve E vitaminlerini içerir. Bağışıklık sisteminizin çok daha güçlü olması ve güçlü kalması için hemen hemen her öğününüzde yeşil yapraklı sebzeleri çiğ olarak tüketmeye özen göstermelisiniz. Bunun beraberinde çocuklarınızın sebze yiyemediği durumlarda onlara sebzeyi daha besleyici bir yöntemle tüketmelerini sağlayabilirsiniz. Corona Virüs Beslenme standartlarımızı sebzeli erişteler ile değiştirerek de sağlayabiliriz hem tahıl alırken hem de sebze ile gerekli mineralleri ve vitaminleri almış olabiliriz.


Diğer besinler

Nar, Mantar, Zencefil, Turp, Kivi, Balık, Doğal yoğurt ve kefir, Ceviz badem fındık gibi yağlı tohumlar, Yumurta

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/uzm-dyt-elif-erkin/kis-hastaliklarinda-beslenme-2910224

Bağışıklık sisteminin güçlü kalması bu dönemde yapılması gereken en faydalı önlemlerden birisidir.  Lütfen 14 gün kuralına, ellerin güzelce yıkanmasına özen gösterelim ve  sadece, Sağlık Bakanlığı ve uzmanların açıkla

371 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör