Yaşlılar Corona için ne yapmalıdır ? Beslenme ve Corona…

Güncelleme tarihi: 25 Ağu 2020Yaşlılar Corona için ne yapmalıdır ? Beslenme her yaşta çok önemli. Ama belli bir yaşa geldikten sonra artan hastalıklarımızla beraber daha da önemli bir boyuta ulaşıyor. Her hastalık için ayrı beslenme usulleri derken yeme içmemiz iyice kısıtlanıyor gibi hissediyoruz. Ama aslında hem sağlıklı hem de lezzetli beslenmenin birçok yolu var.


Corona virüsünün ortaya çıkmasıyla birlikte beslenmenin önemi daha da arttı. Bağışıklığımızı yüksek tutmak için beslenmemize her zamankinden daha çok dikkat etmeliyiz. Ve bunu yaş grubu yüksek olan ve risk grubu olarak da geçen kişiler daha da özenle yapmalı. Peki o zaman nasıl beslenmeliyiz?  


Öğünlerinizi arttırın


Çoğumuz öğünlerimize çok dikkat etmez ve sık sık öğün atlarız. Bu durum yaşlandıkça olumsuz etkilerini arttırır. Yaşlandıkça bağırsaktaki enzim ve emilim kapasitesindeki azalma ve yavaşlama besinleri daha fazla öğüne (5-6 öğün) bölmeyi gerekli kılar. 


Sık sık yemek çok zor geliyorsa sağlıklı ara öğünler yemek de size çok iyi gelecektir. Bu ara öğünlere öneri olarak içinde şeker ilavesi ve katkı maddesi olmayan kurutulmuş meyveleri örnek verebiliriz. Hem tok tutup hem de sağlıklı ve kolay bir öğün olabilir sizler için. 


Kahvaltıyı atlamayın!


Hem atlanmaması gereken öğünlerin başında hem de en çok atlanan öğünlerin başında kahvaltı gelir. Tüm gece açlıktan sonra yapılan sağlıklı bir kahvaltı güne sağlıklı başlamamızda yardımcı olacaktır. Ama tabii ki kahvaltı önemli diye önümüze çıkan her şeyi de yememeliyiz. Siyah çay yerine süt, taze sıkılmış meyve suları ya da ada çayı gibi hem rahatlatıcı hem de sağlıklı bitki çayları tercih edilmelidir. Ayrıca az yağlı peynir ve yumurtayı protein almak için, taze ve doğal domates ve salatalığı da vitamin ihtiyacımızı karşılamak için tüketebiliriz. 


Besin çeşitliliğinizi arttırın


Farklı öğünlerde farklı besin gruplarından yiyerek aynı şekilde bir öğünde birden fazla besin grubunu tüketerek çeşitliliği sağlamak önemli. Sağlıklı olabilmek için vücudumuzun farklı besin gruplarından alacağı şeylere ihtiyacı var. Tek bir besin grubunun vücudumuzun tüm ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değil.  Besinler içermiş oldukları besin öğelerine göre dört grupta sınıflandırmak mümkündür.

  • Süt ve süt ürünleri

  • Et ve benzeri besinler (et, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohumlar)

  • Taze sebze ve meyveler

  • Ekmek ve tahıl grubu (pirinç, bulgur, vb.)


Sağlıklı yağlar tüketin


Yemeklerimizi yağsız yapınca ne tat alabiliyoruz ne de zevk. Ama bu her yağı kafamıza göre kullanabileceğimiz anlamına da gelmiyor. Özellikle doymuş yağları beslenme düzenimizden çıkarmamız, çıkaramıyorsak da tüketimini azaltmamız çok önemli. Zeytinyağını hem daha hafif olmasından dolayı hem de birçok uzman tarafından sağlıklı bulunmasından dolayı tercih edebilirsiniz. Hem yağınızı atlamayıp hem de sağlıklı olmanız bu şekilde mümkün.


Ayrıca çoklu doymamış yağ asitleri tarafından zengin olduğu için haftada iki kez balık yemeniz de önemli. Bu yağ asitlerinin görme, bilişsel fonksiyon, kemik ve eklem hastalıkları, kan lipidleri üzerine olumlu birçok etkisi vardır


Doğal olana yönelin


Yaşlılar Corona için yukarıda saydıklarımızın yanında bunların yanında bol bol su için, hareket etmeye özen gösterin. Ama en önemli şeyi unutmayın. Ne yerseniz yiyin doğal olana yönelin. Vücudunuza gerçek besinler girsin. Siz vücudunuza iyi davrandıkça corona virüsüne de diğer hastalıklara karşı da çok güçlü olacaksınız!

Kaynakça: https://www.medikalakademi.com.tr/her-3-yaslidan-2si-oguen-atliyor-ve-guenluek-besin-ihtiyacini-karsilayamiyor/

306 görüntüleme0 yorum