top of page
ecabec_3364673fd1cf4338972fceb2c6e222bd_

Hikayemiz

Üretici kadınların asırlardır toprakla buluşan elleri, hem tohuma hayat veren can suyu hem de varlığımızın en temel gereksinimi olan gıdanın kaynağı. Biz bunun bilinciyle, kendi yaşadığımız topraklarda yazılan hikayeleri keşfetmek, gün yüzüne çıkarmak, tüm Türkiye’ye ve hatta sınırların da ötesine ulaştırmak için bir yola çıktık. Karış karış gezdik Anadolu’yu. Yedi farklı bölgeden yüzlerce köye konuk olduk, üreticinin paylaştığı eşsiz öyküleri dinledik, çok değerli anılar biriktirdik. Anadolu kadınının yaşam mücadelesinden ilham alırken zihnimizde bir fikrin filizlendiğini gördük: Kadınların Elinden. 

arabica coffee berries with agriculturis

Büyük büyük annelerinden miras, doğal olmayan hiçbir şeyin katılmadığı, Anadolu’nun bereketli topraklarına köklenmiş asırlık ağaçların meyvelerinden geleneksel üretim yöntemleriyle elde edilen reçeller… Genetik yapısı tohumun ilk evcilleştirildiği M.Ö 10.000 yılından beridir değişmeyen, yerel tohumların öğütülmesiyle mutfağımıza tahıldan gelen doğal besinler… Kadınların kolektif olarak bir araya gelip güçlerini birleştirerek uzun mücadeleler sonucu organik sertifikayla taçlandırdığı zeytinyağı ve nar ekşisi... Endüstriyel üretim süreçleri ve makineler arasında kıymetli el emeklerinin göz ardı edilmesine, isimlerinin silinmesine karşı bir araya gelen kadın üreticiler… Ve yalnızca büyüklerinin hatıralarında bahsi geçen doğal yaşam hayaliyle kalbi çarpan; modern, genç ve dinamik yorumlarla kültürel motifleri bir araya getirmek için kolları sıvayan biz gençler. 

İşte Türkiye’deki üretici kadınların en büyük platformu olan Kadınların Elinden sosyal girişimini tamamlayan her bir parça üretici ve tüketici arasındaki en güçlü halka olma yolundaki idealimizi her gün beslemeye ve güçlendirmeye devam ediyor.

bottom of page