Pandemi Döneminde Evde Fit Kalmak

Güncelleme tarihi: 6 Tem 2020

Covid-19 (korona) virüsü yaşamın birçok alanında insanları kısıtlamaya devam ediyor. Online eğitime geçiş, evde çalışmaya başlamak vs. Bu dönemde gerekmedikçe dışarıya çıkmak tavsiye edilmiyor. 20 yaşına ve 65 yaşın üzerine sokağa çıkma yasağı geldi. Hal böyleyken insanların büyük bir kısmı evden çıkmadığı için form korumak biraz zor bir hadise haline geldi.  Peki evden çıkmadan fit kalmanın, formunuzu korumanın yolları nelerdir? Fit kalmak için sizlere belli başlı ipuçları sıraladık.•Kahvaltı öğününüzü asla atlamayın ve es geçmeyin

Fit kalmanın en temel adımlarından birisi kahvaltıdır. İsterseniz çok sıkı bir diyet yapın isterseniz çok geç saatlerde uyanın ama asla günün ilk öğününü atlamayın. Güne zinde başlamak ve vücudunuza gün içinde kullanacağı yeterli enerjiyi sağlamak için mutlaka kahvaltı yapın. Kan şekerinizin yeterli seviyede kalması için bu öğün çok önemlidir. Kahvaltı vücudun altın anahtarıdır.


•Gün aşırı tartılmayın tartılara belirli aralıklarda küsün

Fit kalmak için psikolojinize de yardımcı olmanız gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre, diyet yapan veya formunu korumaya çalışan insanlar için her gün tartılmak psikolojik açıdan olumsuz etkiler yaratıyor. Tartılmalarınızı sabah uyandığınızda ve iç çamaşırlarınızla yaptığınızda çok daha doğru bir bilgi alabilirsiniz.


•Öğünlerinizi atlamayın ve çeşitlendirmeye özen gösterin

Gün içinde herhangi bir öğünü atlamanız, bir sonraki öğünde daha çok acıkıp fazla yemenize sebep olabilir. Öğünlerinizi ana ve ara olmak üzere dengelemenizde fayda var. Ana öğünlerde mutlaka protein ve tahıl destekli menüler tercih edin. Ara öğünlerinizde de sağlıklı atıştırmalıklar seçerek fit kalmanıza katkı sağlayın.( Bu süreçte evde normalden daha çok bulanacağınız için sürekli mutfağa gidip abur cubur yemek isteyebilirsiniz. Abur cuburun en doğal hali fit kalmanıza yardımcı olacak hem de ara öğününüzü sağlıklı bir şekilde atlatmanıza olanak sağlamış olacaktır.)


•Yemeklerinizi yavaş yeme alışkanlığı edinin

Beyinde bulunan açlık ve tokluk durumlarını kontrol eden merkez, açlık anından 20-25 dakika sonra tokluk haline geçer. Bu süreç içinde ne yerseniz yiyin tokluk merkezi 20-25 dakika sonra uyarılır. Dolayısıyla yavaş yemek yemeniz az besinle doymanıza yarar.


•Doğal beslenmeye özen gösterin

Dışarı çıkamadığınız bu dönemde evde de hareket imkanları kısıtlı olduğu için tüm öğünlerinizi ne kadar doğal yapmayı başarabilirseniz o kadar doğal yapmaya çalışın. Tatlı ihtiyacınızı reçellerle abur cubur ihtiyacınızı meyve kurularıyla gidermek hem vücudunuzdaki şeker ihtiyacını gidermiş olacak hem de size ağırlık yapmayacaktır. Fit kalmak için bunlara uymanızı tavsiye ediyoruz 🙂


#bloggingtips #WixBlog

37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör